aditivnivyroba_web

Kovová aditivní výroba

Orientujeme se na aditivní výrobu dílů z kovových materiálů, přípravu a optimalizaci tiskových modelů, na návrh a výrobu řezných nástrojů, úpravu mikrogeometrie, leštění povrchu, měření plošné drnosti a mikrogeometrii břitu.

Laboratoř Kovové aditivní výroby

Laboratoř se zaměřuje na výzkum a vývoj v oblasti aditivní výroby založené na principu selektivního laserového spékání (SLM). Homogenní prostorový objekt s požadovanými vlastnostmi vzniká postupný tavením vrstev kovového prášku laserovým paprskem. Tímto způsobem připravujeme prototypové kusy, ale i série komponent s vysokou přidanou hodnotou v podobě tvarové rozmanitosti vnitřních i vnějších povrchů, úspory hmotnosti při zachování požadovaných mechanických vlastností a provozních vlastností. Naše pracoviště je výjimečné svým vybavením v podobě in-situ monitorovacích systémů procesu tisku v reálném čase, které nám poskytuje důležité informace o teplotní historii dílu a potenciálních kritických místech tištěné komponenty. Neméně důležitý význam má naše know-how, které intenzivně vytváříme posledních 10 let.

Kovová aditivní výroba (3D tisk)

V oblasti kovového 3D tisku zajišťujeme:

  • konstrukčně – technologickou přípravu,
  • topologickou optimalizaci
  • optimalizaci dílů pomocí lattice struktur
  • vývoj parametrů tisku pro konkrétní aplikaci
  • simulaci procesu tisku
  • in-situ monitorování procesu – nedestruktivní kontrola kvality tištěných komponent
  • vlastní tisk, vč. požadovaného tepelného zpracování
  • postprocesing

 

Materiály pro tisk

  • Martenzitická ocel MS1 (W-Nr. 1.2709)
  • Nerezová ocel 316L
  • Niklová slitina Inconel 718
  • Niklová slitina HX

Výzkum a vývoj

Výzkumným a vývojovým aktivitám v oblasti 3D tisku se věnujeme více než 10 let. Máme zkušenosti s podáváním a řešením národních a mezinárodních projektů v různorodých projektových výzvách. Výzkum je zaměřen do oblasti materiálových a mechanických vlastností 3D tištěných komponent v závislosti na změně procesních parametrů. Vývoj procesních parametrů směřujeme k odstraňování nežádoucích jevů 3D tisku, jako je minimalizace strukturních nehomogenit, zbytkových napětí a drsnosti po tisku, ale také k propojování s dalšími moderními způsoby výroby, jako jsou např. žárové nástřiky nebo jiné technologie 3D tisku. V současných projektech využíváme nástrojů umělé inteligence k predikci provozních vlastností 3D tištěných komponent. Výsledky výzkumu a vývoje aplikujeme na konkrétních zakázkách, přičemž si zakládáme na diskrétnosti a loajalitě k našim průmyslovým partnerům.

Návrh a výroba řezných nástrojů

Další významnou specializací laboratoře je konstrukce a výroba standardních i speciálních monolitních řezných nástrojů z různých řezných materiálů (RO, SK, Cermet) a optimalizace řezných nástrojů s výměnnými břitovými destičkami. K tomu využíváme nejmodernější software, podporující např. přesný výpočet tvaru drážek a tvaru brusných kotoučů, napěťovou analýzu či simulaci broušení.

Nástroje „na míru“ vyrábíme také s využitím aditivní technologie, kde využíváme její benefity jako je snížení hmotnosti, optimalizované tvary chladících kanálů, tzn. přívod do požadovaných míst, účinná intenzita chlazení i na konvenčním strojním vybavení.

Dokončování povrchu a modifikaci definovaného poloměru zaoblení realizujeme technologií vlečného omílání. Samozřejmostí je kontrola geometrie a mikrogeometrie nástroje.

VYBAVENÍ LABORATOŘE

3D tiskárny EOS M290
Disponujeme dvěma tiskárnami EOS M290 s in-situ monitorovacími systémy OT (Optical Tomography), MP (Melt Pool), PB (Powder Bed), které umožňují odhalovat případné skryté vnitřní vady a identifikovat kritická místa výrobku. Na základě výsledků můžeme optimalizovat a zefektivňovat proces aditivní výroby úpravou parametrů. 

Zařízení pro úpravu povrchu OTEC DF 3
Zařízení Otec DF3 slouží pro úpravu povrchu a řezných hran nástrojů včetně leštění drážky ve šroubovici využívá technologii vlečného omílání. Nástroj nebo obrobek upnutý v rotační hlavě se postupně noří do média, které vytváří na povrch tlak, a tím dochází k požadované úpravě. Výhodou tohoto zařízení je i možnost vyklonění hlavy, což umožnuje leštit zmíněné drážky nástrojů. Zařízení je možné využívat také pro úpravu 3D tištěných dílů.

Opticko-skenovací mikroskop Alicona Infinite Focus Metrology G4
Přístroj IFM G4 umožňuje zachytit topografii povrchu včetně její skutečné barevné informace. V první fázi je naskenována příslušná oblast zájmu a ve druhé fázi dochází k vyhodnocení požadovaných informací. Jednotlivé měřicí moduly umožňují analyzovat drsnost povrchu v souladu s aktuálními normami (profilovou i plošnou), tvar ve 2D a 3D, diferenční analýzu dvou stavů povrchu a pokročilé měření na skenovaném objektu. Samostatný modul umožňuje kompletní analýzu mikrogeometrie řezného břitu.

Nástrojařská bruska ANCA MX7
Zařízení ANCA MX7 je určeno pro broušení monolitních nástrojů od průměru 0,5 mm. Je vybaveno vřeteny se zvýšenou přesností a příslušenstvím pro broušení velmi malých průměrů v předepsaných tolerancích. Dále je možné brousit vyměnitelné břitové destičky a volné profily z různých obráběných materiálů včetně slitin hliníku a titanu. K tomu laboratoř disponuje i potřebným softwarovým vybavením a zařízením pro kontrolu výroby.